Muzeum v krabičce
Vyzkoušeli jsme si „Muzeum v krabičce“ – žáci 6. B pátrali po starých „pozapomenutých“ věcech a jejich příbězích. V letošním roce se jedná již o třetí ročník projektu, jehož hlavním cílem je probudit v dětech zájem o rodinnou historii a osudy předků.
Přečtěte si, jak na projekt reagovali žáci:
„Projekt „Muzeum v krabičce“ byl velmi zajímavý. Každý se doma měl zeptat na hodně starou věc, např. po prarodičích. O té věci musel zjistit co nejvíce zajímavých informací, sepsat je a pak předmět (nebo jeho fotografii) přinést do školy a představit ostatním žákům a paní učitelce. Bylo velmi zábavné ptát se na různé věci o onom předmětu. Uviděli jsme díky tomuto projektu spoustu nástrojů, šperků nebo fotografií a také jsme se dozvěděli něco málo o tom, jak se v rodině, ze které věc pocházela, žilo.“
- Nejzajímavější mi připadala věc, kterou přinesla Natka. Byl to starý atlas. Tadeášův foťák mě také zaujal.
- Nejvíc mě tím, jak představila svůj předmět (forma na máslo), zaujala Markéta Hronková. Líbil se mi postup přípravy másla. Přesně věděla, kdo formu používal a kdy byla vyrobena.
- Nejvíc se mi líbili malí angličáci od Ondry Hraběte – důvody: mluvil krásně a plynule, byli to praví staří angličáci, mám rád auta, získal jsem dostatek informací.
- Mně přišla nejzajímavější stará žehlička od Magdy.
- Nejvíce mě zaujal plyšový medvídek, kterého představovala Markéta Hejdová. Měla sice jenom fotku, ale to nevadilo. Věděla o něm hodně zajímavostí.
- Zaujala mě Alissa se starým ukrajinským vysvědčením jejího táty, Tadeáš s fotoaparátem, Kačka s domovským listem a Lída se šátky.
- Nejvíce mě asi zaujala madonka. Náhrdelník s obrázkem Panny Marie.
- U babičky jsem si vzala nejstarší věc, co máme. Našla jsem naběračku na knedlíky.
- Zajímala mě helma z války.
- Doma jsem si připravila hodinky z druhé světové války a mamka mi je pomohla najít.
- Nejvíce se mi líbila věc, co přinesla Majda, žehlička s kolíky. Hrozně mě to nadchlo, protože jsem toto ještě nikdy neviděla.
Letošní soutěžní ročník se zaměřuje na věci související s druhou světovou válkou. Do soutěže zasílá svoji práci Kateřina Kvardová – tématem je pracovní knížka jejího pradědečka z období protektorátu Čechy a Morava. Držte jí palce, ať se její příspěvek porotě líbí.